Search This Blog

by Petra Dzvoníková

August 18, 2017

NAKED HEAT + DIOR | LOOK

Hi guys! Before I get to the point of this post - the makeup, I want to say thank you. Thank you for reading my blog, or following me on instagram .. even if you don't leave a comment, thank you for coming back here and reading what I post. And I want to say a special thanks to all of you guys from Norway - you have officially become my #1 visitor country this week, there have been more of you coming to my blog this week than guys from my homeland, Slovakia! You are absolutely awesome!! 

Let's get to this look now. As you could have noticed from the title, the look was created with the help of the Naked Heat palette from Urban Decay (and also other amazing UD products) and the cherry on top, the one beauty product I (almost) never leave the house without wearing - the lipstick - from Dior! Which I got for my birthday from my friends Lenka and Rasťo and am absolutely obsessed with! By the way,  each and every one of my Dior lipsticks have been gifted to me! 

This whole look has been inspired by the Naked Heat Palette - so I was going for red, golden and warm tones. And I started with the eyes. I did not have any particular vision when I started creating the look, I like to be spontaneous when it comes to makeup. However, I did decide to only use the shimmery shadows from this palette. Here are all of the products which were used to create this look:

 

Ahojte! Kým sa rozhovorím o tomto looku, chcela som povedať ďakujem. Ďakujem, že čítate môj blog, že ma followujete na instagrame .. aj keď napríklad nezanecháte komentár, ďakujem vám za to, že sa sem vraciate a čítate to, čo píšem. Ste super! 

Tak a poďme priamo k pointe - k novému looku. Ako ste si mohli všimnúť, tento look som vytvorila za pomoci Naked Heat paletky od Urban Decay (a takisto aj iných UD produktov) a čerešničkou na torte bol rúž (jedna vec, bez ktorej nikdy neodchádzam z domu) od Dioru! Ktorý som dostala na narodeniny od mojich kamarátov Lenky a Rasťa a som doňho už od začiatku úplne zbláznená! Inak každý z mojich Dior rúžov som dostala ako darček! 

Celý tento look bol inšpirovaný Naked Heat paletkou - takže som išla do červených, zlatých a celkovo, teplých tónov. Začala som ho tvoriť od očí, nemala som však presnú predstavu, ako chcem aby makeup vyzeral. Celkovo som väčšinou viac spontánna, keď sa jedná o makeup. Rozhodla som sa však v tomto prípade voliť len trblietavé tiene z paletky. Tu sú všetky produkty, ktoré som na tento look použila: 

Foundation - MAC: Next to nothing skin color: For the foundation, I have used my absolute favorite, my foundation from MAC. It's a foundation I go for the most often for my daily look, if I wear any foundation at all. I own one with lighter coverage and one with heavier coverage as well, but the one is the ideal "middle". For this look, I have mixed it in with Liquid Aura Foundation Booster from Urban Decay. I will not be sharing many details about the UD products I have used for this look here, because I have already written a post about that - link here

Highlighter - Urban Decay After Glow highlighter: When I want to go for a more natural highlight, even though I love looking like a glazed doughnut, I reach for this new addition to my highlighter collection. This palette from Urban Decay has 4 different shades of highlighters, all of which are absolutely beautiful and give you a natural glow, instead of that hardcore highlight. Read more about the product here

Contouring - Urban Decay Naked Skin Shapeshifter: I have to admit, I am not much of a contouring kind of girl. I am not that handy when it comes to creamy highlighters and am just a little better at contouring with powders. For this look, I went with the darkest shade of the Shapeshifter palette and applied it under my cheekbones. I have also used the powder highlighter from this palette on my nose and my cupids bow. 

Lips - Rouge Dior 964 Ambitious Matte: The lipstick I chose to pair up with the Naked Heat palette was this newest addition to my (mini) Dior collection, a red, matte shade. Actually, it's a mixture of red and purple with a pink undertone. I think it's gonna be my favorite non-liquid-lipstick shade of this fall. Btw it shows as not matte on the last photo, because of the flash. 

Eyes - Essence Lash Princess Mascara: For this look, I have decided to treat my lashes with my favorite - and cheapest - mascara, Lash Princess from Essence. 

Eyes - Naked Heat Eyeshadow Palette: As mentioned above, I only used the shimmery shades from this palette - all of them and also the first one you see, called Ounce, for under my eyebrow. Which is just a tiny bit shimmery. 

Eyes - Urban Decay Gold Glitter Eyeliner: Since I was going for a sparkly look, I decided to go for a gold glittery eyeliner from Urban Decay. More about the product here.

On the pictures below, you can also see the brushes which I have used to create this look. 

 

Makeup - MAC: Next to nothing skin color: Ako základ pre tento look som volila môj najobľúbenejší makeup od MACu. Je to makeup, ktorý najčastejšie používam na moje denné líčenie, ak už sa nejaký makeup rozhodnem použiť. Mám jeden z menším krytím a viacero s väčším krytím, ktoré tiež rada používam, ale toto je taká ideálna stredná cesta. V tomto prípade som ho mixovala s Liquid Aura Foundation Boosterom od Urban Decay. Nebudem o tomto produkte hovoriť viac, pretože som o ňom už písala v inom poste - link tu

Highlighter - Urban Decay After Glow highlighter: Keď sa snažím ísť smerom prirodzeného highlightu (ale zas aby ste si nemysleli, rada vyzerám aj ako glazed donut), siahnem po tomto novom prírastku do mojej kolekcie. Táto paleta od Urban Decay má 4 rôzne odtiene highlighterov, ktoré dokážu vyzerajú na pokožke veľmi prirodzene. Viac o produkte tu

Kontúrovanie - Urban Decay Naked Skin Shapeshifter: Priznám sa, že ja a kontúrovanie si veľmi nerozumieme. Čo sa týka krémových produktov, tie veľmi používať neviem, s pudrovými mi to ide o trošku lepšie. Pre tento look som použila najtmavší pudrový odtieň z tejto paletky a naniesla ho pod lícne kosti. Použila som taktiež highlighter z tejto paletky na nos a na cupids bow (úprimne, keď mi priateľ vymenoval asi 10 vymyslených názvov pre túto časť tváre, jeden sprostejší ako druhý, rozhodla som sa použiť tento anglický výraz. Ak mi niekto viete povedať ako sa to povie po Slovensky, budem veľmi vďačná!). 

Pery - Rouge Dior 964 Ambitious Matte: Rúž, ktorý som sa rozhodla spárovať s Naked Heat paletkou, je najnovší dodatok do mojej (mini) kolekcie Dior rúžov. Je to matný, červený rúž. Resp. ono je to taký mix červenej, fialovej, s ružovým podtónom. Myslím, že to bude môj obľúbený netekutý rúž pre túto jeseň. Inak on síce vyzerá na poslednej fotke ako lesklý, ale to je len tým, že fotka bola fotená bleskom. 

Oči - Essence Lash Princess Mascara: Pre tento look som sa rozhodla použiť moju najobľúbenejšiu a zároveň aj najlacnejšiu maskaru od Essence, Lash Princess. 

Oči - Naked Heat Eyeshadow Palette: Ako som spomínala vyššie, z paletky som používala len trblietavé tiene a okrem nich len tieň s názvom Ounce, ktorý má také malé, nenápadné trblietky. 

Oči - Urban Decay Gold Glitter Eyeliner: Keďže som išla do trblietok, nedalo mi nezakončiť očný makeup glitrovou zlatou linkou. od Urban Decay. Viac o tomto produkte tu

Tu môžete vidieť aj štetce, ktoré som používala. 
And here is the complete look. It's not your everyday look, but you could wear makeup like this to a night out in town, or to some other special occasion. What do you think?

 

A tu je kompletný look. Nie je na každodenné nosenie, ale hodí sa napríklad na party, alebo na nejaký oficiálnejší event, špeciálnu príležitosť. Čo vy na to? 


4 comments:

  1. Love it! drahá �� a som shocked s tvojich visitors ��

    ReplyDelete
  2. I've never made a French Toast casserole, but I keep telling myself I need to! maybe this weekend! looks like a perfect Mother's Day! Here's to many more happy ones for you.instructions

    ReplyDelete
  3. Thanks for picking out the time to discuss this, I feel great about it and love studying more on this topic. It is extremely helpful for me. Thanks for such a valuable help again. floor vents melbourne

    ReplyDelete

Fun

Education

Podcasts