Search This Blog

by Petra Dzvoníková

August 19, 2017

HOME OFFICE INSPIRATION


Well hello there, boys and girls! As I was sitting home yesterday, trying to organise my future posts once again, I have realized that all I pretty much have prepared in advance are beauty posts .. which is not a bad thing, because all of them are "up to date" and would be reflecting new stuff that I have gotten or am in love with at the moment. But at the same time, Nasklee is not just a beauty blog and I want to have a variety of topics here. So I thought .. what are some other things apart from makeup which have been on my mind lately? Well, the one thing that I've been thinking about a lot lately was our office area at home. I needed some inspiration and took to Pinterest to find it, so I put together some of my favorites and decided to share them with you. Some of you might also be in the middle of moving house, or re-making your apartment, or just planning for the future and thinking about working from home and maybe, just maybe, need this inspiration just like I do. 

We have moved into a new apartment in the beginning of the summer and one of the things we don't have set up yet is an office space. You would think that it would be the first thing to get done and ready for a couple who works from home full time and also has a blog to run! However, we ended up using the office table for storage in the beginning and didn't bring all our equipment with us up until now. And since we do not have a dining room table, because we prefer eating sitting on the couch, we  ended up working on it as well. Which, as you can imagine, is not ideal. 

Fortunately, we were finally able to get the stuff here and set it up properly. Unfortunately, I cannot say that I'm happy with the way we decided to set it up. We had to put the whole table with all electronic equipment (three monitors, 2 laptops, extra keyboards) into our bedroom into the space which was originally supposed to be a closet. And to be honest with you, I absolutely hate the idea of having to sleep in the same room I will be working in. But what can you do when you have a two room apartment? I guess I will have to come to terms with it, at least for some time until we figure out a different solution. What I can do though is to make the space as nice and cozy as possible, so that it won't take away from the relaxing atmosphere we have created in the bedroom. And also to plan how our home office will look once we move into a bigger apartment (or maybe a house) and will be able to set it up exactly as we want to, without having to compromise! 


Ahojte, chlapci a dievčatá! Keď som včera sedela za počítačom, zase raz organizujúc pripravené a plánované posty na blog, uvedomila som si, že všetky naplánované posty sa týkajú krásy .. čo nie je úplne zlé, pretože všetky sú aktuálne a ide v nich o novinky, alebo o produkty ktoré momentálne používam a mám rada. Na druhej strane vám chcem ponúkať rozmanitosť, pretože Nasklee nie je beauty blog. A tak som sa zamyslela .. čomu sa v poslednej dobe okrem beauty aktívne venujem? Well, jedna z vecí ktoré ma kmárili v poslednej dobe, bol náš domáci "office". Potrebovala som sa inšpirovať a tak som zamierila, ako vždy, na Pinterest. Dala som dokopy to, čo ma najviac zaujalo a rozhodla som sa o to s vami podeliť. Možno sa práve sťahujete, prerábate, alebo plánujete pracovať z domu a nejaká inšpirácia by sa vám zišla. Tak, ako aj mne. 

Začiatkom leta sme sa presťahovali do nového bytu a jedna z vecí, ktoré ešte stále nemáme zariadené, je "pracovňa". Keďže obaja pracujeme full time z domu a ja okrem toho blogujem, asi by to mala byť jedna z prvých vecí, ktoré by mali byť hotové. Nejakým spôsobom sa však zo stola, ktorý mal byť náš pracovný, zo začiatku stalo odložisko všetkého možného. Takisto sme do dnes neboli schopní priniesť všetky monitory, klávesnice a zvyšok vecí, ktoré k práci potrebujeme. Nemáme ani jedálenský stôl, pretože najradšej jedávame na gauči a tak sme z neho nakoniec aj posledný mesiac a pol pracovali. Ako si asi viete predstaviť, nie je to úplne ideálne. 

Našťastie sme dnes konečne všetko priniesli a môžeme sa vrhnúť na zariaďovanie. Bohužiaľ však nie som nadšená z toho, ako naše pracovné miesto bude zariadené a kde sa nachádza. Stôl so všetkým elektronickým vybavením (tri monitory, notebooky, extra klávesnice) sme museli totiž dať do našej spálne do rohu, v ktorom mala byť pôvodne vstavaná skriňa. A ak mám byť úprimná, vlbec sa mi nepáči, že budeme pracovať v spálni. Ale čo sa dá vymyslieť v dvojizbáku? Myslím, že sa s tým budem musieť zmieriť, kým nevymyslíme iné riešenie. Čo však spraviť môžem je zariadiť toto miesto tak, aby príliš nenarúšalo upokojujúcu atmosféru, ktorú momentálne v spálni máme. A zároveň môžem plánovať, ako bude naša pracovňa vyzerať, keď sa nasťahujeme do väčšieho bytu (alebo domu) a budem si ju môcť spraviť úplne podľa seba, bez kompromisov! 

14 comments:

 1. Ďakujem za inšpiráciu. Veľmi sa mi páči tvoj blog. Je krásny. Sledujem! ;)

  www.annslifea.blogspot.sk <3

  ReplyDelete
 2. Nice response in return of this difficulty with genuine arguments and explaining the whole thing about that. hotmail sign in email

  ReplyDelete
 3. There are 2 automatic massage functions named Recovery and Relax. You can also select to target a region of your back.

  ReplyDelete
 4. Such a great blog site: There's magic in your words. Whenever you write a blog, you grab the attention of your audience. Your efforts should be appreciated. Eligible citizens are required to complete the Turkey Travel Visa online application form to enter the country.

  ReplyDelete
 5. I have read this article many times, and I found it very helpful. I really appreciate the time and effort you put into this and click here to apply for an India to USA tourist visa. An e-visa to India has now become easier to obtain.

  ReplyDelete

 6. I thought I had been to this site before, but when I read some of the posts, I realized it's new to me. Anyhow, I'm glad I found it and I'll be back often. If you wish to travel to India, you can apply for an India visa application via Online E-visa India portal.

  ReplyDelete
 7. Wow, that's what I was looking for, Thanks for sharing with us... You have done your work nicely... You know that The person who wants to visit Turkey needs a Turkish visa to enter the country. And there are many types of visas for Turkey. Travelers can choose as per their requirement.

  ReplyDelete
 8. Your blog is an intellectual haven, and this post is a testament to its brilliance. The seamless blend of profound insights and eloquence paints a captivating narrative. Each word is a brushstroke, creating a vivid canvas of wisdom.

  ReplyDelete
 9. I must say, your blog is an absolute joy to read! You brilliantly blend informative content with a writing style that is both concise and articulate. I am truly amazed by the meticulousness of your analysis and how effortlessly you unravel intricate ideas. I can't wait to devour your future posts, as I know they will continue to enlighten and captivate me with their brilliance.

  ReplyDelete
 10. Your blog, akin to a shining gem, radiates brilliance, and this post encapsulates that luminosity. The flawless interweaving of insights and eloquence paints a vivid narrative.

  ReplyDelete
 11. Your blog post enchants, weaving words into a captivating tapestry of intellect and emotion. Each sentence, a brushstroke, crafts a masterpiece resonating profoundly. Navigating through your prose feels like an odyssey through wisdom realms, leaving an indelible impression. It's storytelling brilliance, compelling and evocative, a testament to your narrative artistry.

  ReplyDelete
 12. Your blog post is an intellectual marvel, gracefully navigating the labyrinth of knowledge. Each paragraph is a brushstroke, painting a canvas of profound insights. Your eloquent exploration of intricate topics is commendable, orchestrating a symphony of intellect and expression. This is a captivating journey through the corridors of wisdom a testament to thoughtful storytelling and intellectual finesse.

  ReplyDelete
 13. Impressive blog post! Your insights are always enlightening and presented in such a user-friendly manner. I admire your ability to simplify complex ideas, making them accessible to all readers. Keep up the excellent work, looking forward to more!

  ReplyDelete

Fun

Education

Podcasts