Search This Blog

by Petra Dzvoníková

August 22, 2017

ROCKIN' SUMMER | OUTFIT

Dress: Boohoo | Jacket: Mango (similar) | Shoes: Zadig&Voltaire (similar) | Belt: Asos | Sunglasses: letnyhit.sk

Wow guys, summer is almost over and I don't even know how and why. I feel like this was the fastest summer ever, at least for me and it's driving me crazy. I haven't had any time to relax and enjoy the sun this year, because I was always busy with something - either work, or blog, or apartment, or dog-related. Oh where are the times when I was flying on vacation to the sea every summer? Long gone .. I haven't even been sunbathing or near the water once, because on all those really hot days, I was stuck working inside of our small, heated up apartment and that's kind of why I appreciate those colder summer days, like the one we shot this look on. The day before, it was raining all day long and that time of the month has just begun, so even though I planned on shooting this one, I decided to postpone. And let me tell you, I am really glad I did. Even though it was windy and kind of cold, the sun was shining and there was no rain so my boots did not get ruined by the wet soil - it was the perfect weather for an outfit like this! Which I was planning on shooting ever since I ordered these boots. They are from Zadig&Voltaire and I got them from hardlyeverwornit.com.

What do you think? Do you like this look? 

Wow, leto sa končí a ja ani neviem ako a kedy sa to stalo. Mám dojem, že ešte žiadne leto mi neubehlo tak rýchlo, ako toto a trošku z toho šaliem. Celé dva mesiace som nemala čas si poriadne odýchnuť, pretože stále som niečo riešila. Prácu, blog, šteniatko, byt. Ach, kde sú tie časy, keď som mala možnosť každý rok letieť na dovolenku? Dávno preč .. dokonca som sa tento rok nebola ani raz opaľovať, ani kúpať a všetky tie odporne horúce dni som strávila pri počítači, zatvorená v našom neznesiteľne vyhriatom a dusnom byte. Preto som vďačná za tie chladnejšie letné dni, také ako ten, v ktorý sme fotili tento look. Pôvodne sme chceli ísť fotiť ešte o deň skôr, ale celý deň pršalo a ja som práve začínala svoje dni, takže som to radšej posunula. A poviem vám, som za to fakt rada. Napriek tomu, že v deň fotenia bolo chladnejšie a fúkalo, svietilo aj slnko a najmä nepršalo, takže sa mi aspoň nezasvinili celé topánky hlinou - bol to ideálny deň na takýto outfit! Plánovala som ho odkedy som objednala tieto kotníkové čižmičky. Sú od Zadig&Voltaire a zohnala som ich cez hardlyeverwornit.com.

Čo vy na to? Páči sa vám tento look? 

7 comments:

 1. vyzeráš úchvatne! outfit je perfektný, úplne, akoby si si práve odskočila z Coachelly ;) teplé dni zabité prácou museli byť otrava, to chápem :/

  Sabi z blogu Beautiful savage

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ďakujeeem <3 Je to na nič, ale práve som si uvedomila, že aspoň budúci týždeň ma čakajú volné dni, tak sa teším! :)

   Delete
 2. Replies
  1. Ďakujeeem :) Áno aj ja som si ich strašne obľúbila!

   Delete
 3. Moc ti to sluší Peti! :) Mám hrozně ráda křivák ve spojení s šaty a ty boty k tomu jsou taková rockerská klasika! :) Pecka! :) A šaty jsou i jako takové moc hezké, off shoulder je prostě teď láska a líbí se mi i řasení dole! :)

  LifestyleBirdie

  ReplyDelete
 4. The 12022 A-2T series is an improvised version manufactured by Bertucci and can be definitely known as the best field watch under 200 that is a must-buy for you!

  ReplyDelete
 5. May Allah send his love like sunshine in his warm and gentle ways to fill every corner of your heart and filled your life with happiness”. “May this Eid bring happiness, prosperity, and lots of joy in your life.

  ReplyDelete

Fun

Education

Podcasts