Search This Blog

by Petra Dzvoníková

May 16, 2017

SIMPLY RED | OUTFIT


Dress: Bershka | Bag: Karl Lagerfeld | Shoes: Zara | Glasses: E-Bay | Watch: Asos | Bangles: Marc by Marc Jacobs 

Well hello there! After two girly outfit posts (Karl on board | The carnival came by), I wanted to go for something a little more womanly - and also to finally feature my Karl signature shoulder bag, which I am still quite in love with. I decided not to wear it as a shoulder bag this time, but rather go for a "clutch" vibe, which goes much better with the rest of the outfit. At first, I wanted to add a blazer or a jacket over the dress, but then I decided to go for a more summery look and show off the detail on the back. Which, in the end, might have been a mistake, because I got sick after this photoshoot. It was warm on the day, but so windy! Which you can probably tell by the pictures, haha. What do you think?

PS: I know that the pictures are pretty overexposed, which many people don't like (and I actually do, even though it makes them look "less professional"), but believe me when I say that I have spend hours in photoshop correcting the original exposure, which was much, much worse than this! 


Ahojte! Po dvoch dievčenskejších outfitoch (Karl on board | The carnival came by) som chcela ísť do niečoho ženskejšieho - a konečne zakomponovať do outfit postu aj moju milovanú Karl signature kabelku. Väčšinou ju síce nosím cez rameno, pri tomto looku som sa však rozhodla vziať ju len do ruky, myslím že tak sa k zvyšku hodí viac. Pôvodne som chcela cez šaty hodiť ešte sačko, alebo bundičku, nakoniec som sa však rozhodla ukázať zaujímavý detail na chrbte šiat. To bola pravdepodobne chyba, pretože som skončila chorá a vypísaná na PNke. Bolo síce teplo, ale strašne fúkal vietor .. ale to ste si asi domysleli už z fotiek, haha. Čo na ne hovoríte? 

PS: Viem, že fotky sú dosť preexponované, čo sa veľa ľuďom nepáči (mne však celkom áno, aj keď viem že to pôsobí "menej profesionálne"), ale verte mi, že som s fotkami strávila dosť dlho v photoshope, aby som ich upravila aspoň do tejto podoby, pretože pôvodne boli ešte oveľa preexponovanejšie. 

10 comments:

Fun

Education

Podcasts