Search This Blog

by Petra Dzvoníková

May 30, 2017

ORANJE | OUTFIT


Hi guys! I don't think I've ever told you my zodiac sign. My lucky colors are supposed to be orange, yellow and gold, my element is fire, and my "ruler" is the sun. If you guessed a Leo, you've guessed correctly! And a very proud one. Although .. aren't we all? Anyway, back to the colors. To be honest with you, I don't really care much for orange or yellow, I don't think that most shades of these two colors fit me. I also don't like them in interior design, on cars .. I think you know where I am going with this. However, when Viktorka showed me this dress, I fell in love with it instantly. First of all, it's a really pretty shade of orange. Second of all, it's baggy. And I absolutely love baggy dresses. I also love these beautiful, golden high heels, even though they are definitely one of the most uncomfortable ones I've ever worn. By the way .. I think I should try wearing more orange, yellow and gold, as they are supposed to be my lucky colors! 

Do you like the way we styled this dress? What is your "lucky color" according to the zodiac?


Ahojte! Myslím, že som vám doteraz nespomenula, aké som znamenie. Moje šťastné farby by mali byť oranžová, žltá a zlatá, môj živel oheň a moja vládnuca planéta je slnko. Ak ste si tipli leva, tak ste uhádli! A lev teda som a to poriadne hrdý. Aj keď .. nie sú takí všetci levi? Každopádne, späť k farbám. Ak mám byť úprimná, nikdy sa mi oranžová a žltá nejak extra nepáčili. Zastávam názor, že väčšina odtieňov týchto farieb mi proste nesvedčí. Nepáčia sa mi ani v interiéri, ani ako farby auta .. asi už viete kam tým mierim, nie? Keď mi však Viktorka ukázala tieto šaty, okamžite som sa zaľúbila. Po prvé, majú pekný odtieň oranžovej. Po druhé, sú voľné. A ja milujem voľné šaty. Takisto milujem tieto nádherné zlaté štekličky, aj keď patria medzi tie najnepohodlnejšie, aké som kedy mala obuté. Inak .. myslím si, že by som možno mala vyskúšať nosiť viac oranžovej, žltej a zlatej, keď už to majú byť tie moje šťastné farby! 

Páči sa vám, ako sme nastajlovali tieto šaty? Ktoré sú vaše "šťastné farby" podľa zverokruhu? 

8 comments:

 1. Never heard of lucky colours according to zodiac.
  I am a cancer, maybe its red :D?
  Love your colour choice :)
  xoxo, Colli
  beautyblog tobeyoutiful

  ReplyDelete
  Replies
  1. Haha, I have heard of a "zodiac sign color" but had no idea what it was supposed to mean exactly .. then I found out that it was supposed to be a "lucky" color :D I have also looked up cancer lucky color, since my boyfriend is also a cancer and turns out it is white! :D

   Delete
 2. Moc hezké! Já bych v takovéhle barvě vypadala myslím příšerně, ale přesně takový střih by se mi líbil, sháním teď šaty ke státnicím a v blůzkách a uplých sukních se hrozně necítím.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ďakujem!! :) Tiež tento typ šiat milujem, také volnejšie, ale aj tak v podstate "slušné" :)

   Delete
 3. Beautiful Outfit, you look so awesome.

  Best wishes

  Alexandra

  https://alexs-life-and-style.blogspot.de/

  ReplyDelete
 4. páči sa mi ten nápaditý náhrdelník :)

  Desire fashion blog

  ReplyDelete
 5. Sea green it is for pisces, however there are not many pieces in my wardrobe if any, but I like the orange on your..you look stunning girl. ��������

  ReplyDelete

Fun

Education

Podcasts