Search This Blog

by Petra Dzvoníková

April 20, 2017

LONG WHITE MAXI DRESS WISHLIST


Hello there! You know what I have been thinking of lately? Of VACATION. And what would be the piece of clothing I would wear on vacation, other than a bikini? Well, I would go for a long white maxi dress! Okay okay, maybe for a tribal print dress as well - but this time, it is about the while maxi dresses! Even though on one hand, white is a winter color - the color of the snow, it's considered a cold color, it actually reminds me much more of summer instead. And since I recently started playing with the idea of actually going for a vacation this year, I have had my eye on a couple of dresses. Zaful has a handful of them and here are my four favorites: 


Each one of them is different, but I really couldn't choose just one favorite. What I love about the first one are the flower patches. They give the dress an extra summery feel which I like a lot, even though I am not a fan of (real) flowers at all. The second one seems to be a perfect dress to throw over a bikini while taking a walk on the beach. The third one is the ideal choice for a day dress, but can also be worn for dinner or even to a beach club in the evening. And the last one seems just .. so special! I love the "business" vibe of it, even though it's a maxi dress with a high slit. 

Which one do YOU like the most? 


Ahojte! Viete na čo v poslednej dobe myslím? Na DOVOLENKU a leto! A čo je oblečenie ktoré by som potrebovala na dovolenku okrem plaviek? Biele maxi šaty! Okay, možno by som išla aj do šiat s tribal printom - ale teraz sa budeme baviť o bielych maxi šatách! Aj napriek tomu, že biela je v podstate považovaná za zimnú farbu - lebo biely je napríklad sneh a je to chladná farba, mne skôr pripomína leto. A keďže som sa nedávno začala pohrávať s myšlienkou na letnú dovolenku, sem-tam som hodila očkom po nejakých bielych maxi šatách. Zaful ich má kopec a ja by som vám rada predstavila moje 4 najobľúbenejšie: 


Každé z nich sú iné, ale najobľúbenejšie by som si asi vybrať nevedela. Na tých prvých sa mi najviac páčia vyšité kvety. Robia šaty ešte letnejšími a páčia sa mi, aj keď zrovna nie som fanúšik (skutočných) kvetov. Tie druhé šaty sú podľa mňa ideálne na nosenie cez bikiny, napríklad na prechádzku po pláži. Tretie šaty sú ideálna voľba na deň, večeru, ale aj nočnú návštevu plážového baru. A tie posledné .. sú také jedinečné! Páči sa mi ten "business vibe" ktorý v nich cítim, aj keď sú to maxi šaty s vysokým rozparkom. 

Ktoré sa VÁM najviac páčia? 

No comments:

Post a Comment

Fun

Education

Podcasts