Search This Blog

by Petra Dzvoníková

March 12, 2017

MARCH BEAUTY WISHLIST


Hi guys! Today, I decided to post something I haven't posted yet .. a beauty wishlist! Because there are always some beauty items which one can wish for, right? This time, I went for some pinky shades, featuring the semi-sweet chocolate bar eyeshadow palette from Too Faced, which I have been wanting for ages already. I have two other Too Faced eyeshadow palettes (natural eyes & boudoir eyes) and they are the best I've ever had! I use them really frequently and there is still so much left and the quality is unbeatable! 

I have also decided to feature one other product from too faced - better than sex mascara, which I've been wanting or ages already! Why didn't I get it yet?! Damn! However, since Sephora.cz is shipping to Slovakia for free, it might land on my doorstep soon. 

Three other things I've had my eye on for ages are: Nars radiant creamy concealer, Yves Saint Laurent hydrating lipstick and Sleeks Cleopatra's kiss highlighting palette. 

The rest of these are things that cough my eye when putting together this wishlist. Oh, and the liquid eyeliner has been recommended to me by Olga, the girl who takes care of my nails, who always manages to have a perfect cat eye without having to re-apply during the day! 

What caught your eye the most from these? Or do you own any of these products already?


Ahojte! Dnes som sa rozhodla postnúť niečo nové .. beauty wishlist! Pretože vždy je niečo z kategórie beauty, čo by som chcela a rada sa o to podelím aj s vami. Tentokrát som išla do ružovkastých tónov, ktoré by vedeli doplniť hlavný kúsok - semi-sweet chocolate bar paletu očných tieňov od Too Faced, po ktorej už poriadne dlho túžim. Mám dve iné paletky od Too Faced  (natural eyes & boudoir eyes) a musím povedať, že sú to najlepšie očné tiene, aké vlastním. Používam ich fakt často a roky, ešte stále sa neminuli a kvalita je proste neporaziteľná!

Rozhodla som sa sem zaradiť ešte jeden produkt od tejto značky - better than sex mascaru, o ktorej  takisto snívam už strašne dlho. Prečo ju vlastne ešte nemám?! No, ale čo nieje, môže byť .. keďže som zistila, že Sephora.cz doručuje aj na Slovensku, je možné, že sa mi čoskoro zjaví v zbierke.


Ďalšie veci, na ktoré hádžem očkom už dlhšie, sú: Nars radiant krémový korektor, Yves Saint Laurent hydratujúci rúž a Cleopatra's kiss highlighting paleta od Sleeku.


Zvyšok sú kúsky, ktoré ma zaujali až pri tvorení tohto wishlistu. Teda ešte okrem tekutej linky. Tú mi odporučila Olga, slečna ktorá sa mi stará o nechty a vždy má bezchybný cat eye aj po celom dni práce.


Čo vás z týchto vecí najviac zaujalo? Vlastníte niektorý z týchto produktov?
nars radiant creamy concealer | 950 kč, 35 Euro (cca)
too faced better than sex mascara | 690 kč, 25 Euro (cca)
last show makeup forever false eyelashes, cat eye | 590 kč, 21 Euro (cca)
sephora fine line eyeliner | 290 kč, 10 Euro (cca)
nars bronzing powder | 1220 kč, 45 Euro (cca)
narciso poudrée perfume, 30 ml | 1690 kč, 62 Euro (cca)
dior skinstar brightening foundation | 1430 kč, 52 Euro (cca)


No comments:

Post a Comment

Fun

Education

Podcasts