Search This Blog

by Petra Dzvoníková

March 28, 2017

BUDOIR EYES | LOOK


Hi guys! Today, I have a beauty post for you, in which I would like to lay focus on the "Budoir Eyes" eyeshadow palette from Too Faced, since the focus of the whole look lays on the eyes as well. Even though I usually just wear eyeliner and mascara only, if I have the time, I like to play around with eyeshadow as well. And since I was sick last week, I had plenty of time on my hands. 
I am not going to lie to you - I have a favorite eyeshadow brand and that ain't gonna change that soon. It's Too Faced, from which I own two palettes.

Too Faced - Natural Eyes and Budoir Eyes. And even though I like the first one even more, I was in the mood for something a little less natural this time and got my hands on Budoir. This palette mainly features pink tones, some purple, but also a beautiful grey and black shadows, as you can see on the picture below. 

I own both palettes for some years now and I have a feeling that they are not gonna be gone that soon. That might be because of the amazing pigmentation of the shadows. It's impossible to use up a lot of them if you do not use them excessively, putting on makeup multiple times a day. 

I have used the following shadows for this look: In the buff, Satin sheets and Lap dance. Also, I have used French Tickler as shadow eyeliner. 

Other than the palette, I have used the waterproof eyeliner from Essence, which I have to hugely praise. I have never had a better eyeliner than this one. If I would ever make a favorites post, it would be the first product I would tell you about. 

For my eyebrows, I have used the shade Sexpresso from the Natural Eyes Too Faced palette and on my lips, I am rocking my number one liquid lipstick of the moment, Exposed from Kylie Cosmetics! 

What do you think about this look? 


Ahojte! Dnes mám pre vás beauty post, v ktorom by som rada vyzdvihla najmä paletku "Budoir Eyes" od Too Faced, keďže fokus celého looku je na očiach. Napriek tomu, že väčšinou sa pri očiach uchyľujem ku klasickej linke a mascare, keď mám čas, rada sa pohrám aj s tieňmi. A keďže som bola na PNke, času som mala habadej. 

Nebudem vám klamať - mám jednu obľúbenú značku očných tieňov a to sa asi tak ľahko nezmení. Je ňou práve spomínaná značka Too Faced, od ktorej vlastním dve palety.

Too Faced - Natural Eyes a Budoir Eyes. A aj keď tú prvú mám ešte radšej, tentokrát som mala náladu na niečo trochu menej "natural" a vzala som do rúk budoár. V nej prevažujú fialové a ružové tóny, má však aj skvelú šedú aj čiernu, ako môžete vidieť na obázku nižšie. 

Obe palety vlastním už nejaký ten rok a stále mám pocit, že mi pár ďalších vydržia. Asi to bude tým, že sú skvelo pigmentované a preto z nich nie je vlastne možné veľa minúť, pokiaľ sa nemaľujete viackrát denne a veľmi výrazne. 

Pri tomto looku som použila nasledovné odtiene: In the buff, Satin Sheets a Lap Dance. A takisto French tickler ako očnú linku. 

Okrem toho som na oči naniesla moju obľúbenú vodeodolnú linku od Essence, ktorú musím vychváliť do nebies, pretože nikdy som ešte nemala lepšiu. Myslím, že ak niekedy budem robiť favorites video, príde na radu ako prvá. 

Na vyfarbenie obočia som použila odtieň Sexpresso z paletky Natural Eyes od Too Faced a na perách mám môj momentálny liquid lipstick číslo jedna, Exposed od Kylie Cosmetics! 

Čo hovoríte na tento look? 

No comments:

Post a Comment

Fun

Education

Podcasts