Search This Blog

by Petra Dzvoníková

January 9, 2018

ŽIVOTNÉ ZMENY & ROZLÚČKA

Tak som sa konečne dopracovala k natočeniu a zostrihaniu nového videa a mega sa z toho teším! Už dlho som chcela točiť ďalej a strihať, ale nedokázala som sa k tomu dostať, pretože bolo kopec iných vecí, ktorým som sa musela venovať. Veď vy viete! A ak neviete, viac o tom vám poviem vo videu. Je dosť dlhé, ale nechcela som ho skracovať, pretože všetko, o čom rozprávam, na seba priamo nadväzuje. Je to asi moje najosobnejšie a najsúkromnejšie video, v ktorom odhaľujem nie len súkromie, ale aj svoje citlivejšie stránky osobnosti, ktoré nepozná ani veľa ľudí z môjho bližšieho okolia. Každopádne, myslím, že som to potrebovala, takto sa vám vyrozprávať a konečne vysvetliť môj názor bez toho, aby ma niekto prerušoval, alebo sa tváril nechápavo. Som zvedavá, čo na videjko poviete a bola by som veľmi rada, keby ste mi napísali, aké veci ohľadne svadby a tehotenstva vás ešte zaujímajú. 


5 comments:

 1. Hi Petush! I've been reading your blog since it started and I'm wondering now, why you're no longer writing posts with translation to English? Of course I'm doing translations via Google translate, but you know, these translations aren't the best, I'm not sure if I really understood what you meant (taking under consideration that Google sometimes makes no sense, but also because when you were translating it was all so clear). It's also a pity that there are no subtitles in your videos (of course I'm not requiring from you saying everything in English etc., I'm aware of the fact that it takes soo much time to do everything you do). I only wanted to say that it would be GREAT if no-Slovak people could also understand what you want to say, since we started getting to know you and now it all became just harder. Wish you all the best ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hi dear <3 I am still trying to translate most posts into both languages, but unfortunately, am extremely busy at the moment - with the pregnancy, the wedding, my full time job .. and sometimes, rather than waiting one more week to be able to post something, I want to post it while it's current, even if it is only in slovak. But as soon as my wedding is over, I hope to be able to post everythign in both languages again. I am also thinking about adding subtitles, but have to learn how to do that first, haha!

   Delete
 2. krásny, úprimný prehovor :)

  ReplyDelete
 3. co ta tam podviedol?

  ReplyDelete

Fun

Education

Podcasts