Search This Blog

by Petra Dzvoníková

November 14, 2017

SPORTY CHIC | OUTFITJeans: Asos | Sweater: Homemade | Jacket: Rut & Circle | Shoes: Nike | Sunglasses: Bijou Brigitte | Bag: New Look Hi guys! I have a new outfit post for you today and it's an outfit that I am not completely convinced of. That's why I am really curious about what you are going to say about it. Originally, it was supposed to look completely different. I wanted to show you my new River Island jacket  before it gets really cold outside, but I couldn't find anything to wear with it in order for me not to freeze outside. So I went for option B, which was this yellow sweater, knitted by my grandma. I actually wanted to combine it with the jacket at first, but when I saw how Viktor looked at me, I quickly decided not to do that. He didn't think the banana-blue combination was a good choice. So I tried some possibilities and ended up with this combination. The thought behind it was "sporty chic", however, I am just not sure if I was able to achieve it, really. I mean, I liked it on me, but on the pictures, I am just not sure .. maybe I'd change up the coat? Well, I will leave determining if you like it or not up to you. 

By the way, when it comes to the pictures, I am often told I should smile more. But to be completely honest with you, I just don't always feel like smiling when we are shooting. For example today, it was freezing cold (the sun was shining, but of course we had to pick a spot in shade and with awful freezing cold wind) and also, my boyfriend told me I looked funny in this outfit. And funny not in a good way. On one hand, I try not to listen to such remarks, on the other hand, they always kind of get to me, even if it's just a little bit. Especially if I am not a 100% happy about the way I look. So then I end up looking like this on the pictures, because I am just not feeling that great about my pictures being taken, especially by someone who does not think that I look good. Especially if it's my boyfriend, whom I always want to think that I look good. On the other hand .. we can't all like the same things, right? 

And what do you think about this "sporty chic" try? What's your favorite autumn/winter piece of clothing? 


Ahojte! Dnes mám pre vás nový outfit post, o ktorom ešte stále nie som sama úplne presvedčená a preto som zvedavá na vaše ohlasy. Pôvodne mal vyzerať úplne inak, keďže som vám chcela ukázať novú bundičku od River Islandu, kým ešte nie je totálna zima. Ukázalo sa však, že nemám nič teplé pod ňu - žiaden vyhovujúci sveter - a keďže som nechcela zmrznúť, volila som variantu B, môj doma (babičkou) štrikovaný žltý jesenno-zimný milovaný sveter. Pôvodne som chcela bundu skombinovať práve s ním a ísť do banánovo-modrej kombinácie, ale keď som videla, ako sa tvári Viktor, rozmyslela som si to. Ževraj to vôbec nebola dobrá kombinácia. Tak som skúšala všeličo možné, až som skončila pri tomto looku, ktorý vlastne vôbec neviem, či sa mi tak úplne páči. Teda on sa mi pôvodne páčil, ale na fotkách .. no neviem neviem. Asi by som zmenila bundu/kabát. Pôvodný zámer bol spraviť z nieho niečo na štýl "sporty chic". Zhodnotenie toho, či mi vyšla, nechám na vás. 

Inak čo sa týka fotiek, často počúvam, že by som sa na nich mala viac usmievať. Ak sa mám priznať, nie vždy sa mi pri fotení chce usmiať. Napríklad dnes mi bola extrémna zima (svietilo slniečko, my sme si však samozrejme museli na fotenie vybrať schody na ktorých bol chládok a strašne studený vetrisko) a zároveň som si od priateľa pred fotením vypočula, že vyzerám smiešne. Na jednu stranu sa snažím takéto poznámky nepočúvať a prepnúť na princíp "jedným uchom dnu, druhým uchom von", na druhú stranu sa ma vždy dotknú. Najmä keď si tým ako vyzerám nie som na 100% istá. Potom sa na fotkách tvárim takto nejak, pretože sa proste necítim dobre, keď viem, že ma fotí niekto, komu vyzerám smiešne. Ale tak na druhej strane - nemôže sa nám predsa všetkým páčiť to isté, však? 

Čo hovoríte na tento pokus o "sporty chic"? A aký je váš obľúbený jesenný/zimný kúsok? 

No comments:

Post a Comment

Fun

Education

Podcasts